Hajmítoszok

Hajmítoszok

Mindannyian hallottuk a régi, már-már őrült feltevéseket és szokásokat, melyek elméletben hozzájárultak hajunk állapotának javulásához: fogyassz kenyérhéjat, hogy göndör legyen a hajad; ha rendszeresen borotválod, az elősegíti a haj erősebb és gyorsabb növekedését; ugyanazon a napon járj fodrászhoz, így szerencséd lesz!

Hajmítoszok 

Annyi teóriáról lehet olvasni hajunk ápolásával kapcsolatban, hogy nehéz elválasztani a tényeket a fikcióktól. Mindnyájan sűrű és csillogó hajra vágyunk, de hogyan juthatunk hozzá hiteles információhoz? Ebben a cikkben feltárjuk az igazságot és eloszlatjuk a kételyeket a valós és hamis tényekkel kapcsolatban. 

A haj története

A hajápolási termékek hatalmas iparággá nőtte ki magát. Az újságoktól kezdve az Instagram hírfolyamon át végtelen mennyiségű információval találkozhatunk. Az effajta megszállottság a hajjal kapcsolatban viszont nem egy újkeletű jelenség.


A történelem során a haj hossza és stílusa utalt a társadalmi rangra, vallási meggyőződésre, vagy éppen a családi állapotra.  Például az ókori Kínában az egyedülálló nők befonták hajukat, míg a férjes asszonyok kontyba kötötték. Az ókori Rómában a felsőbb osztályba tartozók megnövesztették hajukat, melyet kifinomult stílusúra formáztak, míg az alsóbb rétegek egyszerűbb hajviseletet alkalmaztak. A Maják esetében a haj formázása szintén társadalmi tagozódásra utalt. A közemberek rövid hajkoronával rendelkeztek, míg az előkelő réteg copfba kötve hordták hajukat. Számukra a ritkuló, visszahúzódó hajvonal vonzó volt, a maja férfiak sok esetben leégették a hajvonal körül található hajtüszőket, így érve el visszahúzódó hajvonalat. Az ókori görögök esetében a hosszú haj a gazdagsággal és hatalommal bíró emberek kiváltsága volt, ezzel szemben a rabszolgák haját leborotválták. 
Az emberiség az  idők kezdete óta küzd a hajhullással és folyamatosan kutatja, miként lehet sűrűbbé, hosszabbá és erősebbé varázsolni. A hajhullás egy több ezer éve fennálló probléma, a 4000 éve elhunyt grönlandi ősember DNS-ében is kimutatható a férfias kopaszodás megjelenése.
Miért voltak és miért vagyunk ennyire megszállottak a hajunkkal kapcsolatban? Az antropológusok szerint a vastag és fényes haj jó egészséget sugall, és az egészség vonzó az emberek számára. Az emberek sok mindent kipróbáltak a sűrű hajkorona eléréséhez. Az ókori Egyiptomban például a kecskékből, oroszlánokból, krokodilokból, kígyókból és vízilovakból kinyert zsírokból készült tinktúrákat alkalmaztak. Ha ez sem segített, akkor parókákat hordtak.
Az ókori görög gyógyász Hippokratész is hajhullással küzdött. Próbálkozott ópium, torma, galambürülék, cékla és fűszer főzettel, de ezen felül előállt egy radikális kezelési módszerrel is - a kasztrálással - miután felmérte, hogy az eunuchok (kasztrált férfiak) sosem kopaszodtak.  Ennyire szélsőséges megoldást mi nem ajánlunk!

Julius Caesar egy másik ismert történelmi alak, aki szintén hajhullással küzdött. Eleinte visszahúzódó hajvonalát az előre fésült hajával igyekezett elrejteni, amelyet ma már Caesar hajviseletként ismernek. Mikor már ez sem segített, akkor babérkoronával rejtette el.
Szóval mi is az, ami beválhat? Mi az igazság, és mi az, ami csak tévhit? Olvass tovább és lerántjuk a leplet ezekről!

  

1. Gyakori hajvágással/borotválással gyorsabban nő a haj - HAMIS

A hajtüszők határozzák meg hajnövekedésed ütemét, nem a hajvégek. Azonban a gyakori vágás/borotválás vastagabb látványt kölcsönözhet, hiszen megszabadulhatunk a töredezett végektől, melyek vékony haj benyomását keltik. Ha megnöveszted a hajad, akkor 8 hetente érdemes fodrászhoz menned, hogy megszabadulj a töredezett hajvégektől, ezáltal egészségesebb kinézetet kölcsönözve hajadnak. Ettől nem fog gyorsabban nőni, de mindenképp jobban fog kinézni!

2. A hajhullást az anyai nagyapádtól örökölted - HAMIS

Noha a hajhullásra való hajlandóságot részben a genetikai adottságok határozzák meg, a hajhullás poligenetikus, azaz a hajhullásért felelős gének a család mindkét felétől származnak, nem csak az anyai ágról. Amennyiben bármelyik felmenődnél felmerült hajhullás, úgy nagyobb eséllyel öröklöd ezeket a géneket.

3. Ha kihúzol egy ősz hajszálat, akkor kettő másik nő helyette - HAMIS

A hajszálak egy darab tüszőből nőnek ki. Ha kihúzol a tüszőből egy hajszálat, akkor is csak egy fog kinőni belőle. Ez a tévhit abból a tényből ered, miszerint az ősz hajszálak textúrája eltérő a többi hajszálhoz képest, amely elkülöníti őket. Azonban a hajszálak kiszedése hegeket okozhat a fejbőrön, amely kopasz foltokat eredményezhet. Ha aggódsz az őszülés miatt, akkor inkább hajfestékhez nyúlj!

4. A stressz is okozhat hajhullást - IGAZ (részben)

Traumatikus események, mint például autóbaleset, szülés, súlyos műtét vagy egy szerettünk elvesztése hajhullást okozhat. Azonban a modern életünk során átélt mindennapi stressz nem okoz hajhullást. Ha az otthoni és munkahelyi stressz hatással lenne erre, akkor mindenki kopasz lenne!

 

5. A sapkák és kalapok viselése is hajhulláshoz vezet - HAMIS

Baseball sapka viselése nem eredményez hajhullást. Ehhez olyan szorosan kéne viselnünk a sapkánkat, hogy nem is bírnánk felvenni.


6. A túl sok hajmosás is okozhat hajhullást - HAMIS

A kád lefolyójában fellelhető hajcsomók alapján úgy érezheted, hogy rengeteg hajat veszítesz. Azonban a napi 50-100 hajszál kihullása teljesen természetes, hiszen ezek a hajszálak elérik növekedési ciklusuk végét. Amikor megmosod a hajad, akkor fejbőrödről csak a már elhalt hajszálaktól szabadulsz meg. A hajmosás nélkülözhetetlen a hajnövekedéshez, hiszen a sampon eltávolítja azokat az olajokat, szennyeződéseket és korpát, melyek meggátolják a haj növekedését. Ha napi szinten mosol hajat, akkor érdemes olyan sampont alkalmaznod, mely gyengéd és nem szárítja ki fejbőrödet és nem okoz töredezettséget.


7. A fogamzásgátló tabletták hajhullást okozhatnak - IGAZ
A hajhullásra genetikailag hajlamos nők esetében hajhullást okozhat az androgén hormonra való érzékenység. Amennyiben a tablettában nagy adag progeszteron található, amely könnyedén átalakul androgén hormonná, akkor ez hajhullást válthat ki. Mivel a fogamzásgátló tabletták között sok eltérést találhatunk az összetevőik tekintetében, így érdemes a háziorvossal egyeztetni, melyik számunkra a legalkalmasabb.


8. Napi 100 fésülőmozdulatot érdemes alkalmazni - HAMIS
A haj számára jót tesz, ha megfésüljük, de csak egy bizonyos mértékig. A fésülés által szétoszlathatjuk a fejbőrön található olajat, így fényesebb hatást érhetünk el, továbbá stimulálja a fejbőr vérkeringését, mely hozzájárul a hajnövekedéshez. Ugyanakkor a túlzott fésülés súrlódást okozhat a hajszálak között, mely károsítja a kutikulát és összekócolhatja hajkoronád. Ezenkívül hajtöredezéshez is vezethet, mely ritkás megjelenést okoz. Azt javasoljuk naponta ~ 20-30 fésülőmozdulatot végezz.


9. A hajhullás elleni szerek hatástalanok - HAMIS
Habár számos olyan cég létezik, akik hatástalan termékeket dobnak a piacra, van azonban néhány olyan gyógyszer, melyek lelassítják és meg is állítják a hajhullást. A Propecia és a Minoxidil klinikailag igazoltan segítenek a hajhullás elleni harcban. Ezek azonban nem mindenki számára hatásosak és hatásuk elmúlik, amint alkalmazásukkal felhagyunk. Véleményünk szerint, ha komolyan veszed a hajhullás elleni a küzdelmet, akkor érdemes kipróbálni ezeket.


10. Ha kibontott hajjal alszol, akkor gyorsabb növekedést érhetsz el - HAMIS
Nincs bizonyíték arra, ha kibontva hagyod éjszakára, akkor gyorsabban fog nőni, viszont érdemes alkalmazni amennyiben ritkuló hajat, vagy hajhullást tapasztalsz, így megakadályozhatod a további töredezést, illetve feszülést, amely elvékonyodást okoz.

További hírek